Francie projedn├ív├í z├íkon o plnohodnotn├Żch s┼łatc├şch homosexu├íln├şch p├ír┼»

Autor: Petr <petr(at)petruv-svet.com>, TÚma: Zaj├şmavosti, Vydßno dne: 31. 01. 2013

Nov├Ż z├íkon, umo┼ż┼łuj├şc├ş plnohodnotn├ę s┼łatky homosexu├íln├şch p├ír┼» v─Źetn─Ť adopce d─Ťt├ş, za─Źal projedn├ívat francouzsk├Ż parlament. Vl├ídn├ş n├ívrh p┼Öedstavila z├íkonod├írc┼»m ministryn─Ť spravedlnosti Christiane Taubiraov├í. Ministrin─Ť zd┼»raznila, ┼że nastala doba, kdy se mus├ş d├ít homosexu├íln├şm p├ír┼»m a jejich d─Ťtem stejn├í pr├íva, jak├í maj├ş heterosexu├íln├ş rodiny.

N├ívrh z├íkona vyvolal ostr├ę protesty pravicov├ę opozice a samoz┼Öejm─Ť katolick├ę c├şrkve. Opozice ji┼ż p┼Öedlo┼żila p┼Öes 5 tis├şc pozm─Ť┼łovac├şch n├ívrh┼» a prob├şh├í bou┼Öliv├í debata, kter├í z┼Öejm─Ť potrv├í a┼ż do 12 ├║nora kdy m├í doj├şt k hlasov├ín├ş. Z├íkon byl jednou z priorit p┼Öedvolebn├ş kampan─Ť prezidenta Fran├žoise Hollanda a vzhledem k vl├ídn├ş v─Ťt┼íin─Ť v obou parlamentn├şch komor├ích se o─Źek├ív├í, ┼że z├íkon bude i p┼Öes protesty odp┼»rc┼» schv├ílen.

Registrovan├ę partnerstv├ş je ve Francii uz├íkon─Ťno od r. 1999. Toto partnerstv├ş zde v┼íak mohou uzav├şrat jak homosexu├íln├ş, tak i heterosexu├íln├ş p├íry. Registrovan├ę partnerstv├ş je podle francouzsk├ęho pr├ívn├şho ┼Ö├ídku smlouva, uzav┼Öen├í mezi osobami stejn├ęho nebo r┼»zn├ęho pohlav├ş, kter├í uspo┼Ö├íd├ív├í jejich spole─Źn├Ż ┼żivot. Pro partnery pak vypl├Żvaj├ş z t├ęto smlouvy pr├íva a povinnosti, zejm├ęna jejich vz├íjemn├í pomoc a finan─Źn├ş podpora. Podrobn─Ťji je v┼íe pops├íno zde, na webu Velvyslanectv├ş ─îR v Pa┼Ö├ş┼żi.

Nov├Ż, vl├ídou navrhovan├Ż z├íkon, m├í za ├║kol zrovnopr├ívnit p├íry stejn├ęho pohlav├ş v ┼íirok├ęm spektru rodinn├ęho pr├íva a soci├íln├şch v├Żhod, co┼ż by jim m─Ťlo mimo jin├ę tak├ę umo┼żnit adopci d─Ťt├ş.