12. 12. 2023

Nárůst HIV v Česku

Nakažených virem HIV v Česku neustále přibývá! V loňském roce se virem HIV nakazilo 90 lidí, tedy v průměru jeden člověk za čtyři dny. Letos se objeví nově nakažený každý druhý den. Do konce dubna bylo HIV pozitivních již 51 zájemců o testy. "Statistiky ale uvádějí pouze výsledky laboratorních testů, skutečný počet nemocných může být 5x až 10x vyšší," říká Marie Brůčková z Národní Referenční laboratoře pro AIDS. Odborníci očekávají, že letos počet evidovaných HIV pozitivních osob přesáhne 1000 případů. Alarmující je, že přestože osvěta je stále větší, počet nakažených HIV neklesá ale naopak roste. Naprostá většina Čechů velmi dobře zná způsoby viru HIV a možné ochrany proti nakažení, ale 90% z nich si nepřipouští, že by se mohli nakazit běžným heterosexuálním stykem.

Přitom AIDS už dávno není nemocí prostitutek a homosexuálů. Rizikové skupiny tvoří z celkového počtu nakažených virem HIV pouze 30%. Většina nakažených, 85%, se infikovala pohlavním stykem. Polovina z nich stykem mezi homosexuály. Přenosem matky na dítě se nakazily čtyři děti. Čtrnáct lidí s pozitivními testy HIV doplatilo na dárcovství krve. Tyto případy mají kořeny v letech 1985 a 1986, kdy ještě dárci nepodstupovali povinné testování. Od roku 1987, kdy bylo zavedeno povinné testování dárců krve, se nenakazil nikdo.

Přestože počty nemocných rostou, stát dává na léčbu a prevenci rok od roku stále méně peněz. Zatímco v roce 1996 vynaložil na léčbu, prevenci a bezplatné testování 66,9 milionu korun, pro letošní rok plánuje stát pouze 19 milionů korun.S nárůstem infikovaných se podle expertů potýkají i západoevropské země. Hotovou explozi ale zažívají, zejména mezi injekčními uživateli drog, bývalé země Sovětského svazu.

Lidé by podle odborníků měli více využívat bezplatné anonymní testování na HIV infekci. Včasným odhalením HIV infekce se zamezí ohrožování sexuálních partnerů nebo společných uživatelů injekčních drog. Na testy je nutné přijít dva až tři měsíce po posledním rizikovém chování. V ambulanci Domu světla v pražském Karlíně provádějí bezplatné anonymní testování každé pondělí od 16 do 19 hodin a každou středu od 9 do 12 hodin.

Loni mělo na celém světě virus HIV v krvi 40,3 milionu lidí, což je více než kdykoliv v minulosti. V mnoha částech světa smrt jednoho z rodičů následkem AIDS zničí více rodin než rozvod. V roce 2003 takto osiřelo 15 milionů dětí, 80% z nich žije v subsaharské části Afriky. Virem HIV bylo infikováno více než dva miliony dětí na celém světě. Každoročně je infikováno téměř pět milionů osob. Více než tři miliony lidí ročně nemoci AIDS podlehnou.


| Autor: Petr | Vydno dne 20. 05. 2006 | 3152 peten | Informan e-mailVytisknout lnek | Zdroj: ČTK, www.aktualne.cz

Web site powered by phpRS