11. 12. 2023

V říjnu jsem byl viníkem dopravní nehody

Neštěstí nechodí po horách ale po lidech, obzvláště když jsou nepozorní jako já o:). Poprvé v životě jsem byl účastníkem dopravní nehody a k tomu ještě viníkem jelikož jsem jaksi nedal přednost v jízdě. Nikdy bych nevěřil že se mě něco takového stane, že já bych někomu nedal přednost v jízdě. Ale zkrátka a dobře všechno je jednou poprvé, stačí zlomek vteřiny nepozornosti.

           

Počátkem října jsem u Jihlavy ve směru od Havlíčkova Brodu najížděl na dálnici směr Brno, kdo to tam zná tak ví oč jde. Nájezd na dálnici je již dole označen dopravní značkou "Dálnice" a tudíž jsem já hlupák předpokládal že nahoře na jeho konci automaticky vjedu na dálnici do najížděcího pruhu. Bohužel ale žádný najížděcí pruh tam nebyl jelikož konec nájezdu ústí do normální silnice, tedy přesněji řečeno do přivaděče z dálnice na silnici směr H.Brod. Zde je třeba zastavit, podívat se a dát přednost v jízdě, pak najet na tuto komunikaci (přivaděč z dálnice) a teprve potom po několika desítkách metrů se dostaneme do najížděcího pruhu D1. Než jsem si tuto situaci ve zlomku vteřiny uvědomil tak mě zachytila dodávka která právě po přivaděči z D1 přijížděla, druhou stranou auta jsem pak dostal ještě facku od svodidel což odnesl i pravý přední blatník s blinkrem a odřený lak po celé délce auta. Naštěstí se nikomu nic nestalo a auto zůstalo normálně pojízdné, náraz nebyl ve své podstatě prudký a odnesly to pouze zmačkané plechy, dodávka mě zachytila vlastně svým zadním blatníkem za můj přední blatník v době kdy jsem byl již malinko stočený ve směru její jízdy. Prostě takové malé štouchnutí které by nemuselo být kdybych tam vjel o desetinu vteřiny déle, dodávka měla pouze odřený lak na blatníku.

Musím ale říct že naše dopravní značení jsou v některých úsecích skutečně "kvalitní", takové které může vymyslet pouze dopravní inženýr debil (omlouvám se že jsem si takhle ulevil). Nejsem odborník ale z pohledu řidiče bych řekl že buď nemá co dělat dopravní značka dálnice již dole na nájezdu a nebo má být v kritickém úseku značka STOP a nikoliv pouze značka "dej přednost v jízdě". Značka "Dej přednost v jízdě" bývá totiž naprosto běžně i v místech s najížděcím pruhem a proto jsem ji vlastně nerespektoval v tom smyslu abych tam zastavil a pořádně se podíval, automaticky jsem předpokládal najížděcí pruh na dálnici. Přitom v tomto konkrétním úseku je naprosto nutné zastavit, otočit hlavu více vlevo abych vůbec viděl zda něco přijíždí a teprve potom na následující komunikaci vjet, pouhé přibrždění rozhodně nestačí. O tom že mám pravdu a bylo by naprosto na místě aby zde byla umístěna značka "STOP" jsem přesvědčen, po celé dlouhé 2,5hodiny strávené na místě než dopravní policisté sepsali protokol jsem kritický úsek sledoval a musím konstatovat že cca 60 až 70% aut přijíždějících po nájezdu stejně jako já vůbec ani pepřibrzdilo a na komunikaci vjeli bez rozhlédnutí, pravděpodobně také v dobré víře že vjíždí do najížděcího pruhu. Pouze místní kteří to zde znají tak zastavili a rozhlédli se. Sami policisté na mou poznámku přiznali že je to "takový špatný úsek...". Jenom tedy nechápu k čemu je vlastně máme, domnívám se že takováto místa s nevhodným značením by měli policisté odhalovat, upozornit na ně tak aby byla sjednána náprava.
Tím se v žádném případě neobhajuji, samozřejmě že vina je na mé straně jelikož jsem jednoduše nedal přednost. Za ty dlouhé roky strávené za volantem jezdím už tak nějak automaticky, no a občas se pak stane že něco co logicky předpokládám je bohužel ve skutečnosti jinak. Očekávat jakoukoliv logiku ve značení na našich silnicích se prostě nevyplácí a je nutné být neustále ve střehu. Za svou nepozornost jsem tedy zaplatil docela tučnou pokutu a předpokládám že samozřejmě také 4 body. Domnívám se že jsou to mé první body od doby kdy bodový systém řidičů existuje, zda je to pravda se ovšem hodlám nyní dozvědět vyplněním žádosti na příslušný úřad o výpis z karty řidiče abych se vůbec dozvěděl pravdu a nebyl jednou nemile překvapen. Body se totiž člověku můžou připsat aniž by o tom vůbec věděl, stačí že vás někde dvakrát vyfotí při překročení rychlosti a podobně, přestupek s vámi nikdo neprojedná ale body ihned připíší aniž by jste o tom věděli. Že má člověk plný počet bodů se pak náhle dozví až když přijde výzva k odevzdání řidičského průkazu do "úschovny". Naše zákony jsou prostě ve všech ohledech "dokonalé".

Místo nehody:


| Autor: Petr | Vydno dne 22. 11. 2008 | 3086 peten | Informan e-mailVytisknout lnek

Web site powered by phpRS