11. 12. 2023

Vzájemné sdílení informace pomocí mobilu o tom kde se nacházíte

Google přišel s novou službou kterou je aplikace Google Latitude s jejíž pomocí můžete s přáteli a známými sdílet informace o tom kde se právě nacházíte. Na mapě přímo ve svém mobilu a nebo také na internetu uvidíte přesně polohu kde se vaši známí nacházejí a oni současně také uvidí vás. Využití této služby je věc názoru, ve mě ovšem vyvolává smíšené pocity.

Blíže o službě je napsáno v tomto článku. Uvádí se že služba je samozřejmě bezpečná a že aplikace Latitude je v tomto ohledu dobře zapezpečená. Jednak zobrazit někoho polohu můžete až po té když vám to on sám schválí tím že si vás zařadí do seznamu svých známých, ale i po tomto schválení má každý možnost ovlivnit pomocí různých nastavení co a jak o něm uvidíte. Osobně si o tom myslím své ale v tomto článku mě nejde o technické detaily. Jde mě pouze o malé zamyšlení nad dnešní dobou a jakým směrem se vlastně ten náš svět ubírá. Jaká budoucnost čeká naši mladou a nejmladší generaci, v jakém světě budou žít.

Nejsem naivní a vím že používáním moderních komunikačních technologií jakými jsou internet či mobil ztrácíme do určité míry anonymitu. Není dnes přeci problém vysledovat přesně můj počítač ze kterého se připojím do internetu či například určit polohu mého mobilního telefonu a tedy místo kde se právě nacházím. S tím se musí počítat a mě osobně tyto otázky absolutně netrápí jelikož nemám co skrývat. Naopak, pokud zde tyto možnosti existují tak mohou býti dokonce užitečné. Policii pomáhají odhalovat pachatele trestné činnosti a nebo takový zapnutý mobil v kapse nám může dokonce zachránit život když v případě nehody či jiné nouze mobilní operátor určí záchranářům naši přibližnou polohu.
Zvykl jsem si také na kamery které nás sledují na všech možných i nemožných místech. Se zdůvodněním vyšší bezpečnosti v ulicích našich měst jsou rozmístěny na střechách panelových domů a dalších místech, setkáme se s nimi ale také například u vchodu do polikliniky či uvnitř i vně různých institucí a firem, dokonce i v restauracích a podobně. Dříve jsem si toho nevšímal ale jelikož dnes pracuji mimo jiné i v tomto oboru tak si všímám a jsem často překvapen. Další věcí naší moderní doby je například připravované elektronické mýtné na silnicích a dálnicích. Oproti klasické dálniční známce má mnoho výhod ale druhou stranou mince je opět určitá ztráta soukromí jelikož o pohybu mého auta bude "kdesi" uložen naprosto přesný přehled a to i zpětně. Pokud například zaměstnavatel sleduje svá služební auta dokážu to nějak pochopit, v tomto případě ale jde o mé soukromé auto o jehož pohybu bude díky elektronickému systému mýtného někdo vést veškeré záznamy.

Skutečně nejsem paranoidní a dosud jsem nad podobnými záležitostmi nijak zvlášť nepřemýšlel. Kdybych trpěl jakousi úzkostí nad tím že mě stále někdo sleduje tak bych se odstěhoval na samotu u lesa kam bych si nechal zavést pouze pevnou linku pro telefon a nepoužíval bych internet ani mobil, nejezdil bych autem a vyhýbal bych se návštěvám města. Nic takového ale dělat nemusím protože naopak vymoženosti techniky a nových technologií aktivně využívám, internet i mobilní komunikace mě usnadňují život a nějak si to již neumím bez nich představit. I přesto však služba Google Latitude na mne zapůsobila okamžitě jako poměrně "silné kafe" a donutila mě k zamyšlení nad budoucím světem ve kterém se stávají realitou i ty nejfantastičtější představy filmových tvůrců z jejich fantastických filmů odehrávajících se v blízké či daleké budoucnosti. V budoucnosti ve které slovo "soukromí" zmizí zcela ze slovníků protože ani jeden člověk na světě již nebude znát jeho význam.

Možná to zbytečně moc dramatizuji ale tak na mne služba Latitude působí. Že svět spěje postupně do takového stavu kdy člověk ztratí i poslední sebemenší zbytky jakého-koliv soukromí. To co je napsáno na webu Google Latitude, ten příklad využití že Jirka se chce sejít se svými přáteli a proto se dívá kde právě jsou... mě přijde s prominutím skutečně stupidní. Možná bych trochu smysluplné využití viděl například v možnosti hlídat tímto způsobem své děti, že v zájmu jejich bezpečnosti budou rodiče vždy přesně vědět kde právě jsou. I zde ale platí "všeho s mírou" jelikož co to na druhou stranu udělá s dítětem z pohledu psychologie nevím, nějak si vůbec nedokážu představit že bych jako dítě vyrůstal s vědomím že jsem na každém kroku neustále sledován. V době kdy se vytváří osobnost člověka být zbaven veškerého soukromí a možnostem jak se naučit vlatního rozhodování, zodpovědnosti, pravdomluvnosti atd.. Ano, možná by ze mě vyrostl robot zbavený samostatného uvažování který by život bez soukromí bral jako samozřejmost a byl by tak připraven žít dle "potřeb" společnosti z vědeckofantastické budoucnosti. Nebo že bych to viděl opravdu tak černě, zbytečně přeháním a nemám pravdu?

V každém případě já bych si tuto službu nikdy neaktivoval a to ani v kruhu úplně těch nejbližších které miluji a na kterých mě moc záleží. Dokonce i její využití mezi partnery bych viděl jako více škodlivé než užitečné a to i přesto že před svým partnerem nemám absolutně co skrývat. Kvalitní vztah by měl být založen především na vzájemné lásce a důvěře, úctě a toleranci. Neumím si představit žít ve vztahu jehož základem by bylo neustálé špiclování a vyvolávání pochybností kdykoliv ztratí jeden z partnerů signál nebo se mu vypne mobil. Pro notorického žárlivce je tato aplikace možná ideálním prostředkem ale tím si nikdo vztah neudrží. Jsou typy lidí kteří by svého partnera chtěli doslova vlastnit ale takový vztah nemá zpravidla dlouhého trvání. Alespoň takové je mé přesvědčení, byl jsem vychováván jinak a celý svůj život ctím soukromí jiných. Ani ve snu by mě například nenapadlo podívat se některému ze svých dětí do mobilu a to ani v době kdy ještě nebyli plnoletí a vychovával jsem je, nebo se podívat do mobilu své ženy nebo v současné době do mobilu svého partnera či do jeho e-mailového klienta a tak podobně. Neumím si něco takového vůbec představit protože by to zcela odporovalo mému myšlení a přesvědčení a musel bych si přestat sám sebe vážit. A sledovat pomocí mapy a mobilu téměř každý krok ať už kohokoliv se mě zdá naprosto nepřípustné až zvrhlé. Je to možná tím že sám automaticky ctím soukromí druhých lidí a proto to samé očekávám vůči sobě.

Vidím že jsem se na toto téma rozepsal více než byl původní záměr, důvodem je že služba Latitude mne tak trochu "zvedla ze židle" a nechal jsem se tedy unést svými myšlenkami. Velmi rád bych znal názor také jiných lidí a proto jsem vytvořil na toto téma anketu. Uděláte-li si na tuto anketu minutku čas, budu velmi rád a předem moc děkuji.


| Autor: Petr | Vydno dne 06. 02. 2009 | 2941 peten | Informan e-mailVytisknout lnek

Web site powered by phpRS