16. 09. 2019

Tenkrát na západě

Česká televize odvysílala minulou neděli perlu westernů, film Tenkrát na západě. Je málo filmů které by se člověku vryly natrvalo do paměti jako toto vyjímečné dílo Sergia Leoneho z roku 1968. Podmanivá, geniální a nezapomenutelná hudba Ennia Morriconeho, výkony herců jako Claudia Cardinale, Charles Bronson a Henry Fonda, skvělá reřie a kamera vytvořily podle mého názoru nejlepší western všech dob který dosud nebyl překonán.

Máte-li chuť, můžete na chvíli zapomenout na všechny starosti a nechat se unést dějem a překrásnou hudbou v následujících dvou ukázkách z filmu. Videa jsou v dobré kvalitě a doporučuji proto zapnout si režim celé obrazovky kliknutím na tlačítko "celé obrazovky" v pravé dolní části videa.

Je možné podívat se dokonce na celý film. Ten je rozdělen do 16 částí, zde je k dispozici první část 1/16. Když se video přehraje, objeví se nabídka dalších videí kde vyberete 2/16, po jejím přehrání vyberete 3/16 atd... Všechny části na sebe plynule navazují.


Vzpomínám si ještě na jeden western který mě přirostl k srdci. Srovnávat s předchozím filmem se moc nedá jelikož zde je to trochu o něčem jiném, některé trikové záběry mohou být z dnešního pohledu úsměvné atd.. Ale přesto, tenkrát jako kluk jsem jej viděl v děčínském kině Sněžník na 70mm plátně a byl to pro mne obrovský zážitek. Zvukové efekty a skvělá hudba, obzvláště píseň José Feliciana spolu se záběry kaňonu je nádherná.
Zde je malá ukázka, píseň přijde po titulkách: