20. 05. 2024

Francie projednává zákon o plnohodnotných sňatcích homosexuálních párů

Nový zákon, umožňující plnohodnotné sňatky homosexuálních párů včetně adopce dětí, začal projednávat francouzský parlament. Vládní návrh představila zákonodárcům ministryně spravedlnosti Christiane Taubiraová. Ministrině zdůraznila, že nastala doba, kdy se musí dát homosexuálním párům a jejich dětem stejná práva, jaká mají heterosexuální rodiny.

Návrh zákona vyvolal ostré protesty pravicové opozice a samozřejmě katolické církve. Opozice již předložila přes 5 tisíc pozměňovacích návrhů a probíhá bouřlivá debata, která zřejmě potrvá až do 12 února kdy má dojít k hlasování. Zákon byl jednou z priorit předvolební kampaně prezidenta Françoise Hollanda a vzhledem k vládní většině v obou parlamentních komorách se očekává, že zákon bude i přes protesty odpůrců schválen.

Registrované partnerství je ve Francii uzákoněno od r. 1999. Toto partnerství zde však mohou uzavírat jak homosexuální, tak i heterosexuální páry. Registrované partnerství je podle francouzského právního řádku smlouva, uzavřená mezi osobami stejného nebo různého pohlaví, která uspořádává jejich společný život. Pro partnery pak vyplývají z této smlouvy práva a povinnosti, zejména jejich vzájemná pomoc a finanční podpora. Podrobněji je vše popsáno zde, na webu Velvyslanectví ČR v Paříži.

Nový, vládou navrhovaný zákon, má za úkol zrovnoprávnit páry stejného pohlaví v širokém spektru rodinného práva a sociálních výhod, což by jim mělo mimo jiné také umožnit adopci dětí.


| Autor: Petr | Vydno dne 31. 01. 2013 | 3409 peten | Informan e-mailVytisknout lnek

Web site powered by phpRS