Jezdím již téměř 30let a tak se občas zamýšlím nad situací na našich silnicích a rád bych napsal několik svých postřehů a názorů na toto téma. Automobil se již v dnešní době stal běžnou součástí života a v mnoha případech i nutností. Přináší to samozřejmě větší hustotu dopravy, každodenní dopravní špičky a naprostý nedostatek parkovacích míst jsou běžnou "bolestí" snad každého města. Život řidiče je mnohem složitější než kdysi před 15ti a více roky.
Myslím že více vzájemné ohleduplnosti jak ze strany řidičů tak i ze strany chodců by bylo ku prospěchu. Z pohledu řidiče nevidím důvod proč zastavovat auto před každým přechodem i v době naprosto minimálního provozu, jako chodec si zase uvědomuji svou zranitelnost a určitě nevstupuji do vozovky bez rozhlédnutí nebo když se blíží k přechodu auto. Téma je to ale poměrně široké a proto jsem mu věnoval jeden samostatný článek.
Myslím že jezdím vcelku svižně ale samozřejmě dle toho jak to situace dovolí. Omezení rychlosti přikázaná dopravní značkou a nebo při jízdě obcí v zásadě dodržuji, jezdím podle citu a dopravní situace. Jsou místa kde i povolených padesát je vysoká rychlost a jedu mnohem pomaleji, snažím se předvídat a zvlášť ostražitý jsem samozřejmě přímo ve městě, v místech kde je škola atd. atd... Pokud mě někdy policie naměřila vyšší rychlost tak to bylo vždy na místech která s jízdou v obci nemají prakticky nic společného, na obou stranách silnice byla například pole a tak jsem si ani neuvědomil že jsem ještě v obci. Prostě na místech kde jsem překročením padesátky o nějakých 10 až 20km/h. nemohl absolutně nikoho ohrozit ani omezit. No naštěstí naposledy jsem byl takto "přistižen" asi před 10ti roky a od té doby nic, ale ťuk ťuk klepu to na dřevo :-)
Přiznám se že s devadesátkou mimo obec mám občas problémy a jsou úseky kde ji prostě překročím. Například na dvouproudých komunikacích které pro mne z neznámých důvodů nejsou označeny jako silnice pro motorová vozidla a tudíž tam platí 90km/h., zde tuto rychlost nedodržuje pak téměř nikdo.
Podle mého názoru samotný fakt že občas překročím povolenou rychlost ještě neznamená, že bych nejezdil bezpečně. Někdo může jezdit rychle a přitom bezpečně, sice občas zaplatí nějakou pokutu a při bodovém systému riskuje že bude označen za piráta ale ve skutečnosti třeba za celá desetiletí není viníkem ani jedné dopravní nehody. Jiný bude úzkostlivě dodržovat předpisy, raději bude jezdit ještě pomaleji a přitom dopravní nehody jsou u něj pravidlem až nakonec někoho zmrzačí či zabije.
Není to totiž pouze o rychlosti ale je to především o ohleduplnosti, o umění předvídat "co udělá ten druhý", umění správně vyhodnotit dopravní situaci a stav vozovky, znát možnosti své i svého vozidla a tomu rychlost přizpůsobit... Říci že převážnou část vážných dopravních nehod má na svědomí rychlá jízda je velmi zjednodušené a zkreslené. Vážná dopravní nehoda je podle mého názoru téměř vždy způsobena nepozorností, riskantní a bezohlednou jízdou, rychlou jízdou v tom smyslu že řidič nepřizpůsobil rychlost jízdy stavu vozovky a dopravní situaci, nepřizpůsobil rychlost svým schopnostem a možnostem svého vozidla. Jestli-že mě, nebo dokonce více vozidel, někdo předjíždí přes plnou čáru a ještě k tomu v kopci kde za horizontem není nic vidět, leze mě mráz po zádech a takovému řidiči bych odebral řidičský průkaz na místě a nikdy bych mu ho už nevrátil.
Další kapitolou v příčinách dopravních nehod je nezkušenost mladých řidičů kteří si prostě někdy zariskují, přecení své možnosti a neuvědomují si jaké to může mít katastrofické následky. Nikdo nejsme svatí a velmi dobře si pamatuji jak jsem jezdil já když jsem měl v kapse ještě "mokrý" řidičák. Také se mě líbila rychlá jízda a teprve časem jsem sbíral zkušenosti, když jsem své první auto rozbil teprve pak jsem si uvědomil mnohé souvislosti. To bylo ale před třiceti roky kdežto v dnešní době je problém v tom že doprava mnohonásobně zhoustla a pak také že současní mladí řidiči mají v ruce nebezpečnou zbraň v podobě velmi silných aut. Ta jsou sice z hlediska moderní konstrukce nepoměrně bezpečnější a se zcela odlišnými jízdními vlastmostmi oproti těm která byla v době mého mládí, na druhou stranu o to jsou možná nebezpečnější protože mohou vyvolávat falešné pocity bezpečí. Mnoho situací dokáží díky technické vyspělosti zvládnout ale když už pak jsou ty fyzikální zákony skutečně překročeny, tak o to tragičtější následky mohou mít a to hlavně pro ostatní nevinné účastníky takové nehody. Tady vidím velké mezery především v osvětě která by měla začít již v samotné autoškole. Nebát se například ukázat možné následky zybtečného riskování v podobě obrázků z dopravních nehod. Takových obrázků ze kterých se sice dělá špatně ale které jsou bohužel na našich silnicích realitou.
Pokusme se občas podívat na tyto odkazy a připomeňme si jak tragické mohou být následky naší nepozornosti, či dokonce bezohlednosti a riskování za volantem.